انسان باید همیشه کارهای خویش را خودش انجام دهد و هیچ گاه کاری را بر دوش دیگران نیندازد حتی اگر بخواهد به عبادت پروردگار برود باید کارهایش را شخصا انجام دهد، نه این که کارهای خود را به دوش دیگران بیندازد و به عبادت بپردازد. در حقیقت کار وتلاش یک نوع عبادت محسوب می شود و خداوند متعال از انسان های کم کار و تنبل بی زار است.

استاد شهید مرتضی مطهری در کتاب داستان راستان داستانی با عنوان همسفر حج از امام صادق(ع) ذکر میکنند که چنین است:

مردی از سفر حج برگشته ، سرگذشت مسافرت خودش و همراهانش را برایrlm; امام صادق تعریف میrlm;کرد ، مخصوصا یکی از همسفران خویش را بسیار می rlm;ستود که ، چه مرد بزرگواری بود ، ما به معیت همچو مرد شریفی مفتخر بودیم . یکسره مشغول طاعت و عبادت بود ، همینکه در منزلی فرود میrlm;آمدیم او فورا به گوشهrlm; ای میrlm;رفت ، و سجاده خویش را پهن میrlm;کرد ، و به طاعت و عبادتrlm; خویش مشغول میrlm;شد .

امام : " پس چه کسی کارهای او را انجام میrlm;داد ؟ و که حیوان او را تیمار میrlm;کرد ؟ "

البته افتخار این کارها با ما بود . او فقط به کارهای مقدس خویشrlm; مشغول بود و کاری به این کارها نداشت .

امام فرمودند: " بنابر این همه شما از او برتر بوده rlm;اید " .

همانطور که در داستان خواندیم انسان نباید کارهای خودش را به بهانه عبادت و دعا به دوش دیگران بیندازد. انسان باید سعی کند کارهای شخصی را خودش انجام دهد و در واقع سر بار و یا مزاحم دیگران نباشد .

منبع :

برگرفته کتاب داستان راستان جلد اول اثر استاد شهید مرتضی مطهری

داستان همسفر حج

، ما درس یزرگی که از فرهنگ عاشورا و اربعین می توانیم بگیریم ،شجاعت و نهراسیدن از دشمنان واستکباراست

معنی « قدر » چیست ؟/قدر قلب ماه رمضان است

میrlm ,، ,کارهای ,عبادت ,خودش ,انجام ,خویش را ,میrlm کرد ,دوش دیگران ,مرتضی مطهری ,کتاب داستان ,کتاب داستان راستان ,شهید مرتضی مطهری

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

دل داده ام کلمه کلیدی سئو همنشينِ عشق سه لاور گلدیس دانلود بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد. athletic آموزش ساخت زیورآلات با ملیله کاغذی مطالب اینترنتی کولو نیوز همه چیز ار همه جا